W dniu 18.10.2017 r. grupa 57 turystów wzięła udział w XLVII Zlocie Młodych Krajoznawców najstarszej imprezie organizowanej przez kozienicki Oddział PTTK. Wśród uczestników byli członkowie Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 w Kozienicach, Wólce Tyrzyńskiej, Stanisławicach, a także Zespołu Szkół Nr 1 w Kozienicach oraz uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie wraz z opiekunami.
Młodzi turyści rozpoczęli trasę tegorocznego Zlotu w Nowym Skoszynie. Udając się za znakami czarnymi szlaku po godzinie wędrówki znaleźli się w rezerwacie przyrody Szczytniak, gdzie mogli podziwiać rumowisko skalne zwane „gołoborzem”. Następnie zdobyli Górę Szczytniak wznoszącą się na 554 m n.p.m. zwaną Górą Opacza. Dwóch najmłodszych uczestników Zlotu z SKKT w Wólce Tyrzyńskiej zapaliło znicz przy pamiątkowym krzyżu w okolicach Góry Szczytniak, gdzie w 1941 r. odbyła się ostatnia koncentracja oddziałów partyzanckich zgrupowania mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. W dalszej kolejności odwiedzili rezerwat przyrody Małe Gołoborze i dalej udali się Głównym Szlakiem Świętokrzyskim im. Edmunda Massalskiego oglądając przepiękne kolory zielono, żółto, brązowo, czerwonej puszczy bukowo-jodłowej. Złota polska jesień nic dodać tylko patrzeć i podziwiać.
W czasie postoju na przełęczy Witosławskiej chętni mogli rozwiązać test turystyczno-krajoznawczy z trasy rajdu. Nagrodami dla najlepszych były przewodniki, mapy i literatura turystyczno-krajoznawcza. Potem wszyscy udali się czerwonym szlakiem przez pasmo Jeleniowskie po drodze mijając Górę Wesołówkę i Truskolaskę oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej z mogiłami blisko 300 żołnierzy polskich, rosyjskich i austro-węgierskich. Odwiedziliśmy również pomnik przyrody – Aleję Lipową w Gołoszycach, gdzie po przejściu ponad 15 km zakończył się tegoroczny Zlot Młodych Krajoznawców. Należy podkreślić, iż tego dnia panowała przepiękna pogoda, a grupa była wyjątkowo zdyscyplinowana, co pozwoliło na przejście tak długiego dystansu. Aż szkoda było wracać w rodzinne strony mając w pamięci piękne krajobrazy Gór Świętokrzyskich. Specjalne słowa pochwały należą się młodej turystce ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie, która mimo kontuzji nogi doszła na metę z uśmiechem na twarzy. Do zobaczenia za rok.
Zdjęcia: Przemysław Nowak